מה יועיל לי פנס?

קורה לך שהבטן מתכווצת, ונפער בתוכך חור שחור ששואב את כל התקוות לאימהות שרצית, לקשר הטוב שחלמת שיהיה לך עם הילדים? לי זה קורה. ולא כי קרה משהו "באמת" רע: לא מוות, לא מלחמה. אז מה קרה? איזה טיפש-עשרה, שקורא לי "אמא", אמר, או עשה, משהו שכל כך גמר אותי. ההתנהגות שלו פוגעת בציפור הנפש שלי, במה שהכי יקר לי. מרגישה שצובאים עלי סוהרסנים.

הסוהרסנים הם הייצור הכי מפחיד בעולם של הארי פוטר. הם שואבים מאנשים את הנשמה. מה אפשר לעשות נגד איום קיומי כזה? הארי פוטר לומד שבדיוק במקום שבו רוצה הסוהרסן לפגע, בפנימיות שלו, שם גם טמון הכח שיכול להדוף אותו. קוסם תחת מתקפה חייב למצוא בתוכו מחשבה טובה, וכמובן גם להגיד את מילות הקסם Expecto Patronum!" " והכח הזה מופיע בפועל בצורה של חיה שעשויה מאור, ומבריח את הסוהרסן החשוך. כמה יפה, כמה קסום ולגמרי אמיתי.

בתקופה החשוכה ביותר בשנה, בחנוכה, ילדי הגן שרים "באנו חושך לגרש!" אני זוכרת שבכיתה א' למדנו ריקוד לשיר הזה, שעשינו עם פנסים. הניגוד בין אור וחושך כל כך עוצמתי כי הוא מסמל את המאמץ הבלתי נגמר שלנו להיאחז בטוב גם כשהרע והחידלון מאיימים עלינו מבפנים.

כשנוצר דפוס התנהגות שלילי ביני לבין הילד שלי, למשל סביב שיעורי בית, או זמן מסך, או כל נושא אחר, איך "אדליק אור"? כל פעם שאגיב בצורה חדשה, אחרת ממה שעשיתי עד כה, אני מדליקה אור. עצם שינוי ההתייחסות שלי היא הזדמנות לילד להצטרף ליוזמה שלי להתנהל אחרת. אני לא נגדו ואני לא נלחמת. אני מזמינה ומאפשרת. כמו שכתבתי בפוסט קודם על התעתקות, שהיא דרך של קוסמים לעבור ממקום למקום דרך הכוונות הפנימיות, גם כאן השינוי במחשבה ובמבט יוצר משהו חדש, שמאיר לא רק בתוכי אלא גם על הילד, וטוב לו מאד באור הזה.

בטח תשאלו שאלה נורא הגיונית: למה שאני אהיה זאת שתעשה שינוי? הרי בסך הכל אני מתנהגת מעולה, עושה המון בשביל הילד הזה, הבעיה אצלו! הכעס, התסכול והאכזבה מתפשטים בי כמו חושך. ברגע שהחושך נכנס אלי, רק אני יכולה להוציא אותו משם.

פסל החירות מחזיקה לפיד שמאיר את העולם החדש באור החירות. גם אני רוצה את החירות לאהוב את הילד שלי, לא לפחד ממנו או מעצמי, לא לפחד לעשות "לא נכון", לדעת שאני לא משועבדת לאיך שהתנהלתי עד עכשיו, וגם שאני לא תלויה בזה ש"מי שהתחיל" יהיה מי שיתקן. בכל מצב אני יכולה למצוא משהו טוב בי, בילד ובסיטואציה, והאור הזה משנה את האווירה בינינו, שזה האתגר האמיתי, ולא ההתנהגות הספציפית שלכאורה גרמה לבעיה. כל אחד מאיתנו יכול להאיר את מציאות חיינו עם הילדים, צריך רק להדליק את האור.

Featured Posts