יש בי אהבה והיא תנצח

יש דבר בעולם שלנו שאותו שום כח לא יכול לשנות. שלא כמו בני זוג, שלמרות קדושת הקשר ביניהם יכולים גם לפרק אותו, ברגע שאני יולדת, אני אמא של מי שנולד, והוא בן שלי, או היא בת שלי, ל ת-מ-י-ד. הרבה דברים יכולים להתפתח בקשר הזה, אפשר לקחת אותו לכל מיני כוונים טובים יותר או פחות, אבל הקשר המהותי לא יתנתק אי פעם. לא משנה מה. גם המוות לא מתיר את הקשר הזה. האם הזאת יכולה לעזור לי בהתנהלות היומיומית? בהחלט! איך?

כמה שיותר ארגיש בטחון בקשר כמשהו מהותי, נצחי, תמידי, הפחד שלי מתקלות על הדרך תהיה יותר קטנה, ולא תפריע לי. כשאני מרגישה בפנים בטחון בקשר, אני משתחררת מהצורך למדוד את הביצועים שלי ולשפוט את ההצלחות והכשלונות מיום ליום ומרגע לרגע. אני חופשיה לשאול את עצמי את השאלות החשובות לי באמת - מה באמת ייטיב עם הילד, עם המצב ואיתי עכשיו?

גם אם קשה או לא נעים, כשיש לי ראיה כוללת ואני לא צריכה להוכיח לעצמי מי פה האמא, אז יש לי כח והתמדה לחנך. כי הרי אף אחד לא גדל מהיום למחר, זה לוקח זמן, ואני רוצה לתרום את חלקי למהלך הנפלא הזה של מישהו שהופך להיות בן אדם. המודל שלי לעניין הזה הוא סנייפ. סנייפ אוהב את לילי אהבת נצח. הנאמנות שלו אליה, היא שנותנת לו אומץ בלתי רגיל, מול סכנות גדולות, ולאורך שנים רבות. לא משנה לו ששונאים אותו, שחושדים בו. הוא לא חי לפי "מה יגידו". יש לו אמת פנימית ששום דבר לא יקלקל. הוא מלמד את הארי כמה "כישורי חיים" שעשויים להציל אותו בזמן מבחן, אבל להארי קשה ללמוד ממנו, הוא עדיין נער ומחפש אהדה יותר ממה שמחפש חכמה. רק ברוב הימים הארי לומד להעריך את כל מה שסנייפ לימד אותו, כמה שמר עליו ועד כמה היה דוגמא ומופת בחיים שלו.

אחד השיעורים המשמעותיים ביותר שסנייפ מלמד את הארי הוא משמעת עצמית פנימית: שהאדם יהיה אחראי על רגשותיו ועל ממחשבותיו ולא ייתן להם להתפרע ולקחת אותו למחוזות אפלים. (גם רבי נחמן מלמד שצריך אדם "להנהיג את המוח כרצונו" ועל ידי זה יגיע לחירות אמיתית, אבל זה סיפור אחר) סנייפ אומר לו : "Control your anger, discipline your mind!"

במשפחה שלנו יש ילד אחד שהיה נתון לסצנות מאד דרמטיות, קולניות, מלוות בטריקת דלתות ... בהתחלה נורא רציתי לדעת איך אגרום לו להפסיק עם זה. ניסיתי להבין מה גרם לזה, הסברתי לו שזה לא בריא לו, ועוד הרבה דרכי מחשבה ופעולה שלא השפיעו על המצב בכלל חוץ מזה שהייתי מותשת מחוסר ההצלחה. לקחתי את המסר הזה - שהקשר הוא תמידי, ולא מתערער מהתנהגות כזאת או אחרת - וחשבתי איך אני אתן לזה לעזור לי?

החלטתי שאני בוחרת להרגיש יציבות בקשר שלי איתו, גם כשהוא ממש נסער. החלטתי שזו מתנה שאני נותנת לו: להראות לו שאני לא מפחדת מהרעש והדמעות אלא ממשיכה לאהוב אותו ולצפות ממנו להתנהג בצורה בוגרת גם כשהוא מרגיש נסער. וזה בדיוק מה שקרה. לא מיד. אבל זה קרה. היום הוא פחות נסער בכלל, וגם כשכן, זה עובר לו מהר יותר, ואני פחות נלחצת ופחות מרגישה צורך "לטפל" בזה אלא פשוט להרגיש שאני נאמנה לקשר שלנו, שהוא תמיד שם, וגם אם כרגע המים סביבנו קצת סוערים, נחזיק חזק עד שנגיע לחוף מבטחים.

קרדיט תמונה : By http://www.flickr.com/people/45644610@N03 (http://www.flickr.com/photos/idfonline/7335391780/) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Featured Posts