בשביל מה צריך בכלל הורים ?


יכול להיות שהשאלה הזאת עברה לך בראש, ברגע של תסכול או ייאוש, כשהרגשת 'אם כך הוא מתנהג, מה אני בכלל עושה כאן?' תהיות כאלה, עם כל הכאב שבהן, הן גם הזדמנות לברר לעצמנו מה אנו רואים כתפקידנו.

לכל גיבור יש מורי דרך. ב"מלחמת הכוכבים" יש את יודה, וב"הארי פוטר" יש את דמבלדור, שהוא דמות אב להארי היתום. אנו מורים לילדנו את הדרך שאנו מאמינים בו בחיים. ילד לומד, ותוך כדי זה גם בונה את דרכו שלו.

אנו המחנכים של ילדנו. מה זאת אומרת? "לחנוך" זאת אומרת להתחיל להשתמש במשהו למטרה שלה הוא יועד. לדוגמא, "חנוכת הבית" מציינת את זה שהתחלנו לחיות בבית חדש. לפניכן הוא לא היה שלנו, או לא היה ראוי למגורים, או לא היה קיים בכלל, ועכשיו הוא כן. חינוך זה לא סוף, זה תהליך. ילדים מרגע לידתם עוברים תהליך ארוך של חניכה כדי ללמוד להיות בני אדם, ללמוד איך חיים בעולם שלנו. זו משמעות החינוך: להכין אותם לחיים.

"At Hogwarts," Dumbledore went on, "we teach you not only to use magic, but to control it...All new wizards must accept that, in entering our world, they abide by our laws" (Book 6 pg 273)

בעולמו של הארי פוטר יש כללים שמוכרים לנו ממציאות חיינו, וגם כאלה שלא. אחד הדברים החשובים שהארי וחבריו לומדים הוא מה הם בעצם החוקים והכללים של העולם החדש אליו הם מצטרפים. בדיוק כשם שעולה חדש, שמגיע לישראל תחילת מסעו כישראלי כולל את לימוד השפה והתרבות.

ילד הוא קצת "עולה חדש", והוא גם קצת קוסם (פסיכואנליטיקנית הילדים סלמה פרייברג כבר התייחסה אליהם כך בסיפרה "שנות הקסם") ותפקידנו, כוותיקים ממנו, לקבל אותו לתוך העולם ולהדריך אותו, שילמד להיות בן אדם. וזה ממש קסם!

photo credit : https://www.flickr.com/photos/25230222@N07/2380929432

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now